اطلاعات جامع در مورد روز جهانی کودک

لپ های تپلی و گوشتی، ابراز عشق بیش از حد، صداقت بی قید و شرط و پرسش‌های مداوم، تعدادی از صفات دوست داشتنی برای توصیف کودکان هستند! کودکان تجسمی از عشق هستند که از عملکرد دو نفر که یکدیگر را دوست دارند ساخته شده‌اند. در کشور چین برای نشان دادن قدردانی از نعمت‌هایی که کودکان باخود می‌آورند یک روز کامل جشن می گیرند. جوانان با هدایا، توجه و عملکرد خود نسبت به کودکان، عشقشان را به آن ها نشان می دهند. اهمیت این روز در برقراری ارتباط با کودکانی است که ارزش دارند و دوست داشتنی هستند. روز جهانی کودک در سال ۱۹۵۴ در سازمان ملل  به ثبت رسید و هر ساله در تاریخ ۲۰ نوامبر در جهت ترویج اتحاد بین‌المللی، آگاهی از کودکان در سراسر دنیا و بهبود رفاه اجتماعی آن ها جشن گرفته می‌شود.

۲۰ نوامبر تاریخ مهمی است؛ در سال ۱۹۵۹ در این تاریخ بود که مجمع عمومی سازمان ملل اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد. هم چنین در سال ۱۹۸۹ هم در همین تاریخ مجمع عمومی سازمان ملل متحد کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد . از سال ۱۹۹۰، روز جهانی کودک در این روز جشن گرفته می شده است. ​

مادران و پدران، معلمان، پرستاران و پزشکان، رهبران دولتی و فعالان جامعه مدنی، بزرگان مذهبی و جامعه مدنی، مانند بزرگسالان و خود کودکان می‌توانند نقش مهمی در برگزاری روز جهانی کودک متناسب با فرهنگ جوامع و ملت ها ایفا کنند. روز جهانی کودک برای تک تک ما افراد جامعه می تواند یک نقطه ی ورود الهام بخش برای دفاع و ترویج حقوق کودکان و گفتگو با آن ها به زبان خودشان باشد. اقداماتی که دنیای بهتری برای کودکان می‌سازد!

۲۰۱۸: کودکان امسال دنیا را آبی می کنند!

امسال دنیا آبی می‌شود! ما از افراد، مدارس و شرکت‌ها در سراسر جهان می‌خواهیم تا برای کمک به ساخت دنیایی کمک کنند که تمام کودکان در آن به مدرسه بروند و بدون آسیب در امان بمانند. و ما نیز می‌دانیم که شما هم این کار را انجام می‌دهید. فعالیت‌های آبی شامل: به اشتراک گذاشتن ویدئوی تبلیغاتی برای روز جهانی کودک ، امضای طومار جهانی و به رنگ آبی در آمدن در جهت حمایت از حقوق کودکان در رسانه‌های اجتماعی، و فعالیت هایی از این قبیل. روز جهانی کودک یک روز مخصوص آن هاست ، شما هم سعی کنید کودکان را همراهی کنید تا به آن ها حس بهتری بدهید.

خود را درگیر این قضیه کنید و آبی بپوشید :​

  • با پوشیدن لباس‌های آبی یا لوازم جانبی و سهیم شدن با جهان در رسانه‌های اجتماعی ​جشن بگیرید.
  • وب سایت خود و بسترهای رسانه‌های اجتماعی تان را به رنگ آبی تبدیل کنید تا غیر مستقیم هم بتوانید در آن شرکت کنید.

کودکان در روز جهانی کودک دنیا را آبی می کنند

برخی نکات برجسته جشن‌های امسال عبارتند از: یونیسف یک بازیگر نامزد دریافت جایزه امی را به عنوان جوان‌ترین سفیر حسن‌نیت خود در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ منصوب خواهد کرد، کودکان در پارلمان، مدارس، کسب و کارها، ورزش و در کانال‌های خبری، برنامه‌های تلویزیونی و ایستگاه‌های رادیویی در سراسر جهان شرکت خواهند کرد.

با کودکان درباره ی روزی که مخصوص آن هاست حرف بزنید. به آن ها بگویید که چقدر خاص و یونیک هستند. اجازه دهید بدانند که برای شما اهمیت دارند. به آن ها بگویید که در این روز با آن ها بازی خواهید کرد و خواسته هایشان را برطرف خواهید کرد.

5 دلیلی که باید روز جهانی کودک را جشن گرفت

ویژگی‌های کودک به اندازه کافی دلایلی برای جشن گرفتن هستند. در اینجا برخی از نعمت‌هایی که کودکان همراه خود دارند آورده شده است:

1. معصومیت​ کودک

آن‌ها از بدی های این جهان پاک و معصوم هستند. آن‌ها مانند اسفنج‌ هستند و چیزهای محیط اطرافشان را چه خوب چه بد جذب خود می کنند. آن‌ها یک لوح سفید دارند و در صورتی که تشویق شوند می‌توانند هر چیزی را دوست داشته باشند و هر کاری را انجام دهند. این کودکان هستند که بزرگ‌ترین رویاها را دارند و باور دارند که می‌توانند دست به انجام هر کاری بزنند. آن‌ها معتقدند زندگی ساده است و هم چنین مشکلاتی که در آن وجود دارد. بسیاری از بزرگسالان دوست دارند مسائل را پیچیده‌تر کنند، و اگر از کودک بپرسید، آن‌ها معمولا” یک راه‌حل ساده به شما می‌دهند. اگر آن‌ها از اشتباهات درس درست بگیرند، بزرگ‌ترین انگیزه برای بزرگسالان برای انجام کار درست هستند. “مامان، شما گفتید که این کلمه سوگند است”. “بابا ما باید برای آن شخص دعا کنیم” معصومیت یک کودک پرتویی از امید برای این دنیا را به ارمغان می‌آورد.

2. سادگی​ کودک

کودکان لذت‌های ساده زندگی را دوست دارند. مشغله ی زندگی و پیچیدگی هایش دیدگاه یک فرد بالغ را تغییر می‌دهند، بنابراین بسیاری از افراد بزرگ‌سال نعمت‌های اطراف خود را نمی بینند. بچه‌ها از آنچه که دارند راضی و شاد هستند. برای کریسمس یک جعبه یا کارت به آن‌ها بدهید و خوشحالی بیش از حد آن ها را ببینید. عشق خالص یک کودک به سادگی، به زندگی اطرافیانشان هم طراوت و تازگی می بخشد.همین طرز فکر ساده ی کودکان می تواند چشم دیگران را در برابر نعمت هایی که در اطرافشان است باز کند و شکرگزار باشند. کودکان نه تنها فکر می‌کنند که زندگی ساده است بلکه ساده‌ترین هدیه از طرف آن ها، مانند یک بوسه، لبخند، در آغوش گرفتن، خندیدن، یا یک نقاشی کوچک از طرف آن ها هم عشق فراوانی به اطرافیانشان انتقال می دهد.

5 دلیلی که باید روز جهانی کودک را جشن گرفت

3. ایمان و اعتماد

آن‌ها به مردم و خودشان اعتماد بسیار دارند. کودکان از اینکه خود واقعی شان باشند هیچ ترسی ندارند و به همین دلیل هم می توانند صمیمی ترین گروه ها را در نژاد بشر داشته باشند. آن‌ها هم چنین نسبت به افراد دیگر عشق بی‌قید و شرط دارند، به ویژه نسبت به والدینشان. شما چه والدین آن ها باشید چه دوست یا آشنایان آن‌ها، کودکان به شما اعتماد کامل دارند. همین ویژگی آن ها باعث شده که بتوانند زندگی سالمی داشته باشند.

4. چشم‌ انداز

کودکان معمولا” مثبت‌تر از بزرگسالان هستند و به این دلیل به بزرگسالان کمک می‌کنند تا جهان را از دید خود ببینند. به قولی آن ها عینک دسته رنگی دارند. آن‌ها به ما بزرگسالان آموزش می دهند که با اندکی صبر از چیزهای ساده ی زندگی لذت ببریم و آن ها را دوباره کشف کنیم. برای مثال، یک نوزاد با تکان دادن جغجغه جذب آن می شود. این دستگاه بسیار ساده جالب به نظر نمی رسد اما برای کودک لذت به ارمغان می آورد. هر لحظه زمان سپری کردن با یک بچه یک ماجراجویی محسوب می شود. تخیل آن‌ها سرگرم‌کننده است و انرژی آن‌ها مسری است.

5. روشنایی​

بچه‌ها همه چیز را به ما می‌دهند. آن‌ها به ما اجازه می‌دهند تا شاهد معجزه آغاز زندگی و رشد باشیم. آن‌ها هدایای ارزشمندی از خدا، و سرمایه‌گذاری‌های طولانی ای هستند که بزرگسالان را با این همه عمر مورد رحمت قرار می‌دهند. کودکان معلم هستند، آن‌ها به والدین از خود گذشتگی، فروتنی و دلسوزی را یاد می دهند. بچه‌ها بهترین چیزها و درس های مهمی را به مردم می‌دهند. آن‌ها اشعه‌های خورشید در این دنیای تاریک هستند که ما باید به یاد داشته باشیم که لایق قدردانی هستند.

نکته در مورد روز جهانی کودک : ما درک می‌کنیم که ویژگی‌های ذکر شده در بالا ویژگی‌های مثبت کودکان هستند. بله، بچه‌ها بی‌عیب و نقص نیستند و گاهی پرهزینه و پیچیده هستند. بله، ما معتقدیم که کودکان خوب به دنیا نمی‌آیند، بلکه با یک طبیعت بی گناه به دنیا آمده‌اند. در برخی شرایط آن‌ها طبیعتا” می‌خواهند آنچه که به اصطلاح”بد” است را انجام دهند، بدون این که کسی به آن ها آموزش آن را داده باشد. شاید رفتار اخلاقانه ی آن ها زیاد اهمیت نداشته باشد اما چیزی که مهم است قلب پاک و بی آلایش آن هاست.

ترک نظرات

مقاله مرتبط

"" افزودن لیست علاقمندی ها