راهنمای جامع خرید کادو

خرید کادو یکی از کارهایی است که باید آن را در طول زندگی خود بارها انجام دهیم، پس ارزش دارد که نحوه درست انجام دادن آن را یاد بگیریم. درست فکر می کنید؛ کادو دادن یک مهارت انتسابی نیست که کسی یا آن را بلد باشد و یا نباشد؛ پس می توانید دادن کادوهای فوق العاده را یاد بگیرید. خرید کادو و هدیه دادن برای بسیاری از مردم کار دلهره آوری است، اما با چند تکنیک و کمی تلاش، نه تنها کادوی شما را با آغوش باز قبول می کنند بلکه برایشان بسیار ارزشمند خواهد بود.

فرمول طلایی خرید کادو

اول از همه بگوییم، آن چه در اینجا به آن فرمول می گوییم به معنی واقعی کلمه، یک فرمول نیست. چون در مورد افراد صحبت می کنیم، پس قطعا” این موضوع بسیار پیچیده تر از یک فرمول خواهد بود. از این رو مواردی وجود دارند که می توانند شما را به یک کادو دهنده فراتر از معمولی، یعنی عالی، تبدیل کنند. مهم تر از همه این که، برای نتیجه گرفتن در مورد خرید یک کادوی خوب، شما نیز باید خیلی تلاش کنید. اگر معضل خرید کادو دارید، سعی کنید برای خریدن کادوی مناسب وقت بیشتری بگذارید یا این که آن را به شخص دیگری بسپارید.

در هنگام خرید کادو هم مانند هر کار دیگری، باید هدف خود را مشخص کنید. به زبان ساده، یک کادوی خوب، باید مورد استقبال و قدردانی گیرنده آن قرار بگیرد. فرد کادو گیرنده باید بداند که شما در مورد کادو فکر کرده اید، وقت گذاشته اید و تمام جوانب را در نظر گرفته اید، تا بتوانید کادویی که برای او مناسب است را انتخاب کنید.

خرید کادو

5 مورد برای خرید یک کادو ی عالی

1. در خرید کادو بسیار دقت کنید

مهم ترین موضوع در انتخاب کادو دقت کردن است، به همین دلیل آن را به عنوان اولین مورد به شما معرفی کرده ایم. دقت کردن همیشه باعث می شود تا کادوهای بهتری را انتخاب کنید اما دقت کردن دقیقا” به چه معناست؟ دقت کردن یعنی حواستان به افرادی که ممکن است در آینده برای آن ها کادو بخرید باشد، و در تعاملات خود با آن ها، به دنبال ایده های مناسب برای کادوهایشان باشید. دقت کنید آن ها چه چیزهایی را می پسندند، دوست دارند یا می خواهند عوض کنند؛ اما تا کنون این کار را انجام نداده اند. مشاهده ی دقیق رفتار اطرافیان باعث می شود تا حداقل، دید بهتری نسبت به علایق و سلیقه ی آن ها پیدا کنید. اگر به خاطر سپردن این ایده ها تا زمان خرید کادو برایتان سخت است، یک فایل در موبایل یا کامپیوتر خود باز کنید و هرگاه ایده ای به ذهنتان رسید، آن را در آنجا یادداشت کنید. علاوه بر این، این روزها گوشی موبایل همه دوربین دارد؛ پس بلافاصله از ایده هایتان عکس بگیرید و آن ها را در یک فولدر جدا برای آینده نگه دارید.

معلوم نیست ایده ی خوب برای کادو دادن کی به ذهن شما می رسد، پس دقت کردن به رفتار اطرافیان را به زمانی که می خواهید به آن ها کادو بدهید، موکول نکنید. به خصوص در مورد افرادی که خرید کادو برای آن ها دشوار است، ممکن است سالی یک یا دو بار ایده ی مناسبی برای آن ها پیدا کنید، پس از دقت کردن غافل نشوید.

2. از سوال پرسیدن نترسید

شاید دادن هدیه ای سوپرایزی، که هدیه گیرنده از آن بی خبر است، ارزش شخص هدیه دهنده را بالا ببرد، اما گاهی اوقات، خریدن هدیه ای که هدیه گیرنده واقعا” آن را می خواهد، بسیار مهم تر است. ممکن است علی رغم دقت های شما، ایده ی مناسب در زمانی که به آن نیاز دارید به ذهنتان نرسد. اگر به چنین موردی برخوردید، می توانید از اطرافیان شخص هدیه گیرنده که او را به خوبی می شناسند، و یا حتی از خود او، نظر خواهی کنید. همه چیز به توانایی و وقتی که برای این موضوع صرف می کنید بستگی دارد.

3. زودتر کادو را بخرید / نخرید

این مورد از آن مواردی است که بستگی به شرایط دارد. اگر چند ماه زودتر یک هدیه ی مناسب پیدا کردید، شاید ارزش خریدن داشته باشد؛ البته به این شرط که بدانید آن را برای چه شخصی می خرید. با زودتر خریدن کادو، دیگر نگران لحظات آخر و کمبود وقت نخواهید بود. البته یک نوع از زودتر خریدن کادو هست که نباید انجام دهید: خرید کادو ای که ممکن است یک روز برای کسی لازم شود. یک کادو باید خیلی عمومی یا جذاب باشد تا بتوان آن را به این منظور خریداری کرد. به علاوه احتمال کمی وجود دارد که شخص دریافت کننده کادو احساس کند که برای آن کادو وقت گذاشته اید و به آن فکر کرده اید. هم چنین ممکن است هیچ گاه شرایط هدیه دادن آن بوجود نیاید، که در این صورت پولتان را هدر داده اید.

4. لحظه ی آخری خرید نکنید

خرید کادو در آخرین لحظه همیشه اجتناب پذیر نیست، ( مثلا” وقتی ناگهان به مهمانی تولد دعوت می شوید)، اما برای مناسبت های قابل پیش بینی مثل تولد، سالگرد عقد و ازدواج، تعطیلات یا عروسی دلیلی ندارد در آخرین لحظات به دنبال کادوی مناسب باشید. مثلا در صورت موکول کردن خرید عیدی نوروز به روز ۲۸ ام اسفند، و یا در سایر مناسبت های این چنین، مجبور خواهید شد تا در دسترس ترین گزینه ی ممکن را خریداری کنید. با یادداشت کردن موقعیت های مهم در تقویم، خود را از درگیری و استرس خرید کادو رها کنید. می توانید ۳ تا ۶ هفته قبل از مناسبت مورد نظر، به خودتان یاد آوری کنید تا وقت کافی برای جست و جو و خرید کادو را داشته باشید.

5. خرید کادو های کلیشه ای، غیر واقعی، یا معنی دار ممنوع

قبول کنید؛ رز قرمز و خرس عروسکی کادو های کلیشه ای روز ولنتاین هستند. کادوهای کلیشه ای این ذهنیت را ایجاد می کنند که شما یک فرد تقلید کننده یا تنبل هستید؛ پس بهتر است از خرید کادوهای کلیشه ای خودداری کنید، مگر آن که هدیه خود را برای فرد مورد نظرتان شخصی سازی کنید. همسرتان عاشق گل است؟ به گل فروشی بروید، گل مورد علاقه او را انتخاب می کنید و از فروشنده بخواهید تا آن را در یک سبد که مخصوص شما طراحی شده تزئین کند. یک کار کلیشه ای دیگر، سپردن خرید کادو به شخصی دیگر است. شاید شما در محل کار خود شخص مهمی باشید، اما مسئولیت خرید کادو یا دیگر کارهای مهم را به منشی یا کارمند خود نسپارید. به رفتار اطرافیان دقت کنید، ایده پردازی کنید و از منشی یا کارمند خود، فقط برای انجام امور هماهنگی یا دریافت کادو کمک بگیرید. احتمالا” نظر همسرتان هم همین است، سعی کنید در انتخاب کادویی که می دهید نقش داشته باشید.

خرید کادو های کلیشه ای، غیر واقعی، یا معنی دار ممنوع

در این جا باید به کادو های معنی دار هم اشاره کنیم، چون می توانند به رابطه ی شما و شخص کادو گیرنده، آسیبی جدی وارد کنند. به بیان دیگر، کادویی ندهید که پیام خاصی را به کادو گیرنده انتقال دهد (چه عمدا”، چه سهوا” ). هدیه ای که ممکن است انتقال دهنده ی پیامی منفی باشد، را به کسی ندهید. برای مثال، کارت اعتباری عضویت در باشگاه ورزشی (به نظرم چاق شده ای) یا محصولات ضد چروک پوست (پیر به نظر می رسی) و امثال این ها.

در آخر، کادوی غیر واقعی ندهید. کادوی غیر واقعی یعنی این که مثلا” در یک کارت پستال برایش بنویسید که من یک هدیه به تو بدهکار هستم؛ یا به جای هدیه، یک بار در رستوران تو را مهمان خواهم کرد. این ها کادوی واقعی نیستند. کاری نکنید که کادو گیرنده مجبور شود از شما بپرسد: پس کادوی من چه شد؟ این کار جلوه ی خوبی ندارد. اگر هم قولی ب%D

مقاله مرتبط

کریسمس
هدیه های کریسمس
هدیه دادن به کوچولوها
مناسبت های مختلف کادو یا هدیه
خرید هدیه تولد برای پسران

"" افزودن لیست علاقمندی ها